20.3. - Međunarodni dan sreće

Ujedinjeni narodi 20. ožujka obilježavaju Međunarodni dan sreće da bi potvrdili važnost sreće u životima ljudi diljem svijeta. Možda samo malim preslagivanjem svoga dnevnog rasporeda i vi možete pronaći nekoliko trenutaka za svoje zadovoljstvo i sreću.

Sreća je vrlo ugodna emocija koju obilježavaju vanjske manifestacije zadovoljstva, radost.

Važno je reći da nije prirodno stalno stanje sreće niti je imperativ uvijek biti sretan. Sreća je emocija koja je najmanje postojana i normalno je da katkad niste „posebno sretni”. Važno je naučiti prepoznati i tolerirati vlastita neugodna emocionalna stanja kad se jave te se s njima suočiti. Čovjek je u stanju iznova se prilagoditi umjereno ugodnom stanju i nakon izrazito dobrih te izrazito loših iskustava. To zapravo znači da je pogrešno očekivati intenzivan osjećaj sreće sve vrijeme, ali je za očekivati oporavak od teškoća i teških trenutaka.

Na trajnu ili opću razinu sreće ljudska sposobnost da aktivno mijenja svijet oko sebe, a time i svoju sreću utječe gotovo jednako koliko i genetski faktori. Zato se može reći da za sreću nije jedino bitno što nosimo u našim genima niti što nam se dogodi, nego i što s time radimo.

Svoje osobno zadovoljstvo i sreću možemo poboljšati jednostavnim svakodnevnim aktivnostima. Neke stručne spoznaje i istraživanja upućuju na to da nas može usrećiti:

• kad učimo nove stvari: pokušajte naučiti nešto novo ili iznova otkriti neki svoj stari interes (glazbu, ples, kuhanje, druženje, hobi…)
  • kad se povežemo s drugima: uložite vrijeme u razvijanje podržavajućih odnosa i druženje s ljudima oko sebe da učinite nešto za svoje zadovoljstvo i sreću
  • kad odvojimo trenutke da posvetimo pažnju sitnim stvarima u svojoj okolini: budite svjesni svoje okoline i iskustava u životu katkad prepunom brojnih obveza i na taj način pridonesite svojoj samosvijesti i samospoznaji
  • kad smo tjelesno aktivni: uključite neke zabavne tjelesne aktivnosti u svoj dnevni raspored (npr. šetnja, ples i sl.) da smanjite stres, povećate energiju i zadovoljstvo te osjećaj sreće i zadovoljstva
  • kad drugima uzvratimo pomaganjem, pažnjom, dijeljenjem i općenito ljubaznošću: učinite nešto lijepo za drugoga, volontirajte ili se samo nasmijte ili zahvalite drugima – to vas može emocionalno ispuniti i pridonijeti općenito osjećaju zadovoljstva i sreće

Izvor: https://www.skolskiportal.hr/teme/obiljezavanje-vaznih-dana-u-godini/sreca-samo-katkad-pomaze-rad-uvijek/

objavio: Marina Gernhardt   datum: 20. 3. 2019.