Innovate your dreams

Učenici sedmog razreda naše škole zajedno sa svojom razrednicom, Božicom Borbaš, kao mentoricom, uključili su se u veliki međunarodni projekt „Innovate your dreams 2019“, no, u projektu sudjeluju i zainteresirani učenici petog, šestog i osmog razreda. Projekt okuplja više od 100 000 učenika sa četiri kontinenta. Cilj projekta je pomoći učenicima da se pripreme za zanimanja i poslove koje će obavljati u budućnosti, s obzirom da istraživanja pokazuju da će 65% današnjih učenika u budućnosti obavljati potpuno nove vrste poslova, koji još niti ne postoje.

Tijekom projekta učenici će učiti o industrijama i zanimanjima koje nam budućnost donosi te o ulozi tehnologije u mijenjanju svijeta. Projekt pokriva 3 od 17 Globalnih ciljeva održivog razvoja UN-a (kvalitetno obrazovanje, pristupačna i čista energija, te industrija, inovacije i infrastruktura). Projekt traje 7 tjedana, a započeo je 14. siječnja 2019. Sudjelovanjem u projektu učenici razvijaju vještine komunikacije, suradnje, kritičkog razmišljanja, rješavanja problema te kreativnost, maštu, inovativnost kao i vještine korištenja IKT-a.

Do sada su održane četiri radionice u sklopu projekta "Innovate your dreams" u kojima su sudionici osmišljavali zanimanja koja bi mogla postojati u budućnosti, kao rješenja postojećih problema. Naši su učenici ponudili rješenja nekih problema u svojoj zajednici, poput tvrtke koja bi nudila usluge pomoći  starijim i nemoćnim osobama u njihovom vlastitom kućanstvu ili uređaja koji odstranjuje vlagu iz kuće, kao i globalnih problema, poput ozonskih rupa, prevelike količine smeća na našem planetu te onečišćenja mora. Zatim su svoje ideje prezentirali jedni drugima, a predstavljene su i ostalim sudionicima projekta. Na taj način naši učenici razvijaju vještine za 21. stoljeće.

« Ožujak 2024 »