Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja - Dan ružičastih majica

Dan ružičastih majica najpoznatiji je program prevencije vršnjačkog nasilja u Hrvatskoj u kojem sudjeluje više od dva milijuna sudionika. 2017. godine od strane hrvatskog Sabora proglašen je kao Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja na prijedlog Centra za edukaciju i prevenciju nasilja.

Sudjelovati u njemu može apsolutno svatko. Ne moraš donirati novac, zvati telefone i slično. Obuci ružičasto. Sudjelovanje u obilježavanju Dana ružičastih majica mogu ostvariti i oni koji ne nose ružičastu majicu. Da, tako je! Što sve možeš učiniti da podržiš ovaj pokret i kažeš NE nasilju?

• nosi ružičastu majicu
  • fotkaj se s našim natpisom u znak podrške uz #NasiljePrestajeOvdje
  • napiši kratku pjesmicu
  • podijeli s nama svoju priču
  • organiziraj aktivnosti u svojoj školi, radnom mjestu ili na nekom drugom mjestu
  • postani volonter
  • budi ljubazan i brižan
  • ne budi ljut na nekoga jer biti ljut na nekoga je čisto gubljenje vremena
  • prijavi nasilje
  • budi hrabar i reci NE nasilju

Djeca su najvitalniji dio zajednice i naša zadaća, ali i dužnost da im osiguramo sigurno i bezbrižno djetinjstvo. Pridruži se i ti i reci NE! Nasilje nije cool i ti to jako dobro znaš. Ne boj se biti iznimka među vršnjacima i ustati protiv nasilja. U tebi leži snaga i hrabrosti i te dvije divne vrline tjeraju te da pošalješ samo jednu poruku – NASILJE PRESTAJE OVDJE!

Obilježavanje Dana ružičastih majica je započelo u Kanadi kao znak podrške dječaku koji je trpio vršnjačko nasilje u školi samo zato što je bio odjeven u ružičastu majicu. Njegova je ružičasta majica simbolizirala  potporu teško bolesnoj majci.

ŠTO JE BULLYING - VRŠNJAČKO NASILJE?
Nasilničko ponašanje je oblik agresije u kojem postoji neravnoteža; osoba koja radi zlostavljanje ima moć nad osobom koja je žrtva. Uz dodatne fizičke traume, zlostavljanje može dovesti do ozbiljnih emocionalnih problema, uključujući tjeskobu, nisko samopoštovanje ili depresiju.

objavio: Marina Gernhardt   datum: 25. 2. 2019.