preskoči na sadržaj
Zanimljivosti

101 najčešća pogreška u hrvatskom jeziku

1. srpnja 2012. godine hrvatski jezik postao jeslužbeni jezik Europske unije. Povodom toga Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje 2013. godine pokrenuo je posebnu manifestaciju Mjesec hrvatskoga jezika kako bi se u svih govornika hrvatskoga jezika podigla razina svijesti o važnosti očuvanja tog temelja hrvatskoga nacionalnoga identiteta: materinskoga jezika. Upravo je Međunarodni dan materinskoga jezika 21. veljače uzet kao početak Mjeseca hrvatskoga jezika, a završetak je 17. ožujka, na dan objave 'Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika' iz 1967. godine. Hrvatski je sabor 1997. godine utemeljio Dane hrvatskoga jezika koji traju od 11. do 17. ožujka.

 

U nastavku pročitajte o najčešćim pogreškama u hrvatskom jeziku.


 

Pogreška br. 1: sljedeći vs. slijedeći

Sljedeći je pridjev u hrvatskom jeziku, a pridjevi, to znamo još iz osnovne škole, prate imenice, npr. sljedeći mjesec, sljedeći put, sljedeća stranica

Slijedeći je glagolski prilog sadašnji. Ne, nije tako komplicirano kao što izgleda. Evo primjera: Slijedeći taj trag, došli smo do kuće u šumi. Ovaj oblik može se zamijeniti i nekim drugim glagolskim oblikom, a da značenje ostane isto, primjerice: Kad smo slijedili taj trag, došli smo do kuće u šumi.

 

Pogreška br. 2: prijedlozi sa vs. s

Koliko ovakvih grešaka svakodnevno vidimo u tisku, a pravilo je toliko jednostavno: sa se upotrebljava ispred riječi koje počinju glasovima s, š, z i ž. Primjer: sa Šimom, sa sestrom, sa Željkom. Isto tako, sa se upotrebljava ispred riječi koje počinju suglasničkim skupovima ks- i ps-, odnosno gdje je drugi suglasnik s, š, z ili ž, npr. sa Ksenijom, sa psom, sa pšenicom i sl. i ispred izgovorno teških suglasničkih skupina (ne brinite, nije to atomska fizika :) ) npr. sa mnom. Inače se upotrebljava prijedlog s (s tehnologijom, s predsjednikom i sl.) I to je to! Stvarno nije teško, zar ne? :)

 

Pogreška br. 3: ako vs. ukoliko

Ljudi dragi, ovo je toliko jednostavno da nema potrebe griješiti :)

Pravilo: uvijek se koristi ako

Primjer: Ako ne  dođeš, nećemo imati sastanak.

Ukoliko je vezni parnjak i dolazi samo i jedino ako se u istoj rečenici nalazi napisano utoliko. 

Primjer: Ukoliko vi plaćate, utoliko ćemo popiti kavu.

U svim drugim slučajevima je ako. U novije vrijeme dosta se ‘’forsira’’ ukoliko umjesto ako jer ga svi govore (nemamo pojma zašto, valjda zvuči učenije), pa bi se gramatika trebala prilagoditi sociolingvistici, ali to još nije nigdje normativno zabilježeno.

Je li tako da je ovo turbo jednostavno? :)

 

Pogreška br. 4: budući da vs. pošto

Odmah da nešto razjasnimo na početku: ne, ova dva veznika nisu ista :) Pošto je vremenski veznik i zamjenjiv je s nakon što. Primjer: Pošto smo stigli, skinuli smo kapute i sjeli za stol. Budući da je uzročni veznik i stoji jedino na početku rečenice. Ako ga poželite staviti u sredinu, morat ćete ga zamijeniti s jer. Primjer: Budući da nisi došao na vrijeme, počeli smo sastanak bez tebe. Odnosno, s jer u sredini: Počeli smo sastanak bez tebe jer nisi došao na vrijeme.

Ovo nije neka mudrost, zar ne?

 

Pogreška br. 5: zato što vs. zato jer

Ova pogreška djelomično se nadovezuje na ono o čemu smo prošli put pisali.

Ovo možemo razjasniti u jednoj rečenici: zato jer je netočno, ali je vrlo uvriježeno u jeziku. No, ne dajte se smesti :)

Koristi se uvijek zato što: Otišla sam kući zato što sam bila umorna.

Zato što zamjenjiv je s jer: Otišla sam kući jer sam bila umorna. 

Eto - i to je to!

 

Pogreška br. 6: gdje vs. kamo vs. kuda

Gdje - lokacija, točka, odnosno mjesto na kojem se trenutno nalazite Primjer: Gdje ste sada (odnosno: gdje se nalazite)? - Evo nas kod Pere, upravo krećemo na put.

Kamo - odredište, odnosno cilj Primjer: Kamo idete? - Idemo do Pere.

Kuda - put kojim nekamo idete Primjer: Kuda idete do Dubrovnika? - Idemo preko Bosne i Hercegovine.

 

Pogreška br. 7: siječanj vs. siječnja (u pisanju datuma)

U pisanju datuma UVIJEK se upotrebljava druga opcija, primjerice: Idemo na skijanje 14. siječnja sljedeće godine. Još primjera: Sveta tri kralja slave se 6. siječnja ili Moj rođendan je 26. siječnja, priredit ću veliku zabavu.

Po istom ovom principu pišu se i ostali mjeseci: 14. veljače 3. ožujka 17. travnja 21. svibnja 26. lipnja 19. srpnja 1. kolovoza 9. rujna 10. listopada 22. studenog(a) 15. prosinca

I UVIJEK je tako :)

 

Pogreška br. 8: decimalna točka vs. decimalni zarez

Rekla nam je jedna naša lektorica: "Napišite savjet ovako: decimalna točka ne postoji. Nema je. Jednostavno, ne postoji." :)

Iz gore navedenog zaključujete što je točno. No, da pojasnimo: uistinu, ne postoji decimalna točka, već se u decimalnim brojevima piše zarez bez razmaka među brojkama, npr. 7,5.

Katkad se, radi što bolje preglednosti, u velikim brojevima točkom odjeljuju tisuće od stotina, a zarezom milijuni od tisuća, i to bez razmaka između brojaka, npr. 15,575.500.

Umjesto zareza i točke obično se ostavlja prazno mjesto, npr. 15 575 500.

Eto, gradivo je naučeno u čas posla!

 

Pogreška br. 9: zbog vs. radi

Radi je prijedlog i veznik kojim se izriče namjera i cilj radnje, a zbog je prijedlog i veznik kojim se izriče uzrok. Primjer: Nisam napravio zadaću zbog toga što nisam imao vremena, ili Došao sam radi provjere stanja na svojemu računu. U ovoj su rečenici dobro upotrijebljena oba prijedloga: Otišao je u Kanadu zbog neimaštine, a radi zaposlenja. Katkad nije posve jasno koji od tih prijedloga (veznika) treba upotrijebiti: npr. u natpisu Zatvoreno zbog/radi preuređenja može se razumjeti da je trgovina zatvorena s namjerom da se preuredi, a može se reći da je preuređenje uzrok tomu što je trgovina zatvorena. U takvim je slučajevima bolje upotrijebiti uzročni prijedlog zbog jer uzrok ne uključuje nužno i namjeru, dok namjera uvijek uključuje i uzrok.

 

Pogreška br. 10: koji vs. kojeg

Koji i kojeg dva su oblika akuzativa zamjenice koji koja se vrlo često nepravilno koriste, odnosno u upotrebi oblik kojeg gotovo u potpunosti potiskuje oblik koji. Kojeg je akuzativni oblik zamjenice koji se koristi za živa bića, primjerice: To je čovjek kojeg sam voljela. Koji je akuzativni oblik jednak nominativu, a koristi se za neživa bića: Ugovor koji smo potpisali jamči nam bolje uvjete rada.   
 

Više...


Izvor: https://www.ciklopea.com/hr/blog/konzalting/101-najcesca-pogreska-u-hrvatskom-jeziku/269/

Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Marina Gernhardt   datum: 5. 3. 2017.


Tražilica



Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji




Jelovnik



Upisi u srednju školu


Kamo nakon osnovne

Časopisi


Savjetodavne linije





preskoči na navigaciju