Dan ružičastih majica

Danas, 22. veljače 2023. godine, je Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja poznatiji pod nazivom Dan ružičastih majica. Dan ružičastih majica (Pink Shirt Day) program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Odluku o proglašenju Nacionalnog dana borbe protiv vršnjačkog nasilja Hrvatski sabor donio je u veljači 2017. godine.

Ružičaste majice kao simbol borbe protiv vršnjačkog nasilja odabrane su nakon slučaja vršnjačkog nasilja nad srednjoškolcem u kanadskom gradu Berwicku 2007. godine kojega su učenici maltretirali zbog ružičaste majice odjevene u znak podrške majci oboljeloj od karcinoma dojke. U znak protesta protiv tog slučaja nasilja, dječakovi prijatelji odjenuli su ružičaste majice i pokrenuli lavinu događaja koji su rezultirali obilježavanjem Dana ružičastih majica diljem svijeta, a sve s ciljem suzbijanja vršnjačkog nasilja u svim oblicima.

Odijevanjem ružičastih majica, građani i civilne udruge diljem Hrvatske i svijeta na simboličan način žele skrenuti pozornost na problem sve učestalijeg vršnjačkog nasilja u školama, koje može ostaviti teške psihičke posljedice. Nasilje nije samo verbalno i tjelesno, već i socijalno i psihološko te je sve izraženije u virtualnom svijetu odnosno društvenim mrežama kojima se djeca i mladi svakodnevno služe i kojima su izloženi. Stoga je potrebno skrenuti pozornost na otvorene rasprave o problemu nasilja, pravovremenu zaštitu žrtava vršnjačkog nasilja te pružanje potrebne pomoći počiniteljima nasilja. Od iznimne su važnosti kontinuirana i sustavna provedba preventivnih aktivnosti namijenjenih djeci, mladima, roditeljima i nastavnicima koje su usmjerene razvoju socijalnih i emocionalnih vještina te podizanju razine svijesti i znanja o pojavi vršnjačkog nasilja.

objavio: Marina Gernhardt   datum: 22. 2. 2023.