preskoči na sadržaj
Zanimljivosti

Kako s djecom razgovarati o vršnjačkom zlostavljanju


Što je to vršnjačko zlostavljanje?

Zlostavljanje obično možete prepoznati kroz sljedeće tri karakteristike: namjeru, ponavljanje i moć. Osobe koje vrše nasilje čine to s namjerom da povrijede, bilo fizički ili povrjeđujućim riječima ili ponašanjem i to se ponavlja. Dječaci  češće doživljavaju fizičko nasilje, dok djevojčice češće doživljavaju psihičko nasilje.

Zlostavljanje je obrazac ponašanja, dakle nešto što se ponavlja i nije izolirani incident. Djeca koja zlostavljaju obično dolaze iz percipiranog višeg društvenog statusa ili položaja moći, primjerice djeca koja su veća, jača ili za koju se smatra da su popularna.

Najranjivija djeca suočena su s većim rizikom od zlostavljanja. Često su to djeca iz zajednica koje su marginalizirane, djeca iz siromašnih obitelji, djeca s teškoćama u razvoju ili djeca migranata i izbjeglica ili djeca koja se po nekim svojim osobinama razlikuju od većine ili prosjeka.

Zlostavljanje se može dogoditi osobno ili putem interneta. Cyberbullying se često događa putem društvenih medija, poruka preko aplikacija za dopisivanje, e-pošte ili bilo koje internetske platforme na kojoj djeca komuniciraju. Budući da roditelji možda neće uvijek pratiti što njihova djeca rade na tim platformama, može biti teško znati kada je vaše dijete pogođeno.

 

Zašto trebam reagirati ako je moje dijete žrtva zlostavljanja?

Zlostavljanje može imati štetne i dugotrajne posljedice za djecu. Osim fizičkih posljedica zlostavljanja, djeca mogu doživjeti probleme s emocionalnim i mentalnim zdravljem, uključujući depresiju i anksioznost, koji mogu dovesti do zlouporabe sredstava ovisnosti i slabijeg uspjeha u školi. Za razliku od nasilja koje se događa uživo, internetsko zlostavljanje može doprijeti do žrtve bilo gdje, u bilo kojem trenutku. To može prouzročiti veliku štetu jer može brzo doprijeti do široke publike i ostaviti trajni trag na internetu za sve uključene. Dijete se može osjećati kao da nigdje pa čak ni kod kuće nema sigurno mjesto i ne može pobjeći od svojih zlostavljača.

Vaše dijete ima pravo na sigurno, poticajno školsko okruženje koje poštuje njegovo dostojanstvo. Konvencija o pravima djeteta kaže da sva djeca imaju pravo na obrazovanje i zaštitu od svih oblika tjelesnog ili psihičkog nasilja, ozljeda ili zlostavljanja. Vršnjačko nasilje nije iznimka.


Izvor: https://www.unicef.org/croatia/kako-s-djecom-razgovarati-o-vrsnjackom-zlostavljanju

Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Marina Gernhardt   datum: 20. 2. 2024.


Tražilica



Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji




Jelovnik



Upisi u srednju školu


Kamo nakon osnovne

Časopisi


Savjetodavne linije





preskoči na navigaciju