Čitamo mi, u obitelji svi

Već šest godina nacionalnim projektom Čitamo mi, u obitelji svi želimo i nastojimo u obiteljima poticati čitanje te osvijestiti korist koju ono donosi kako obitelji kao zajednici, tako i djetetu kao mladoj osobi čije se čitalačke navike tek oblikuju. Zbog toga smo se i ove godine uključili u ovaj projekt.

Dio smo velike zajednice od 128 škola diljem Hrvatske u kojima će i ove školske godine učenici trećih razreda ponijeti svojim kućama naprtnjaču s knjigama. Projekt provode učiteljica 3.a razreda Darka Šteko i učiteljica 3.b razreda Sanda Jurić s učenicima i roditeljima u suradnji sa školskom knjižničarkom Gordanom Bilić. Knjižničarka je odabrala osam knjiga za naprtnjaču, po jednu iz svake od osam ponuđenih tematskih cjelina (carstvo dječjih priča; obiteljsko druženje uz humor, stihove i stripove; isključivo za roditelje; slikovnica-obiteljska družionica; mali znanastvenici; odgojni priručnici; igrom do boljeg čitanja i zabavna povijest).  U naprtnjači se osim knjiga nalazi i Bilježnica dojmova. Svaki petak jedan učenik će odnijeti naprtnjaču s knjigama kući i tijekom pet dana zajedno s obitelji čitati knjige. U Bilježnicu dojmova svaki će učenik napisati kraći sastavak sa svojim dojmovima o obiteljskom čitanju. Tijekom čitanja mogao bi svoje dojmove izraziti pjesmom, crtežom ili fotografijom (na za to predviđeno mjesto). Srijedom će učenik vratiti naprtnjaču u školu i govoriti o događajima prethodnih dana i svojem iskustvu čitanja u obitelji.

Podsjećamo na dobrobiti čitanja u obitelji:

- zajedničko provedeno vrijeme,

- poboljšanje vještine čitanja,

- stjecanje znanja,

- razvijanje mašte,

- poboljšanje komunikacijskih vještina,

- bogaćenje rječnika.

Na nacionalnoj razini projekt provode i koordiniraju knjižničari i volonteri iz udruge Hrvatska mreža školskih knjižničara(HMŠK). Da  bi se projekt mogao provesti, potrebna je  i suradnja nakladnika koji su prepoznali kvalitetu projekta i njegov doseg. Ove godine sudjeluju -

Alinea,

Fraktura,

Hrvatsko društvo književnika za djecu i mlade,

Knjiga u centru,

Mentor,

Mozaik knjiga,

Naklada Semafora,

Planetopija,

Planet Zoe,

Školska knjiga.

Osječko-baranjskoj županiji i ravnatelju Danijelu Slobođancu zahvaljujemo što su i ove godine omogućili provedbu projekta odvojivši sredstva za kupnju novih knjiga koje će obogatiti knjižni fond školske knjižnice i po završetku projekta biti dostupne svim učenicima.

Projektom započinjemo danas, u petak, 27.siječnja 2017. kada će prvi učenik 3.a razreda Bernard Bekavac svojoj kući ponijeti naprtnjaču.

Nadamo se da će roditelji s djecom kvalitetno provesti slobodno vrijeme te  im čitajući osvijestiti radost čitanja.

objavio: Marina Gernhardt   datum: 27. 1. 2017.