Arheologinja dr.sc. Kornelija Minichreiter održala predavanje i darovala školi knjige

Jučer je našu školu posjetila dr.sc. Kornelija Minichreiter. Učenicima 5. razreda na nastavnom satu povijesti održala je predavanje uz prezentaciju o arheološkim istraživanjima na području Beketinaca.

Arheološka istraživanja je proveo Institut za arheologiju iz Zagreba (od jeseni 2007. do ljeta 2008.godine) na zemljištu Bentež kod Beketinaca. Arheolozi su istraživali ostatke tri naselja: prapovijesnog (oko 4000 g. prije Krista), ranosrednjovjekovnog (9. do 11.st.)  i kasnosrednjovjekovnog (14. do početka 16.st.).

U tijeku istraživanja učenici naše škole posjetili su arheološki lokalitet i imali priliku čuti i vidjeti kako izgleda arheološko istraživanje. Godinu dana poslije, u našoj školi, bila je postavljena izložba Tekuća arheološka istraživanja u Hrvatskoj`09.

Kruna svih događanja je bilo jučerašnje predavanje nakon kojeg je gospođa Kornelija predala vrijedan dar za školsku knjižnicu. U ime Instituta za arheologiju darovala je našoj školi dva primjerka monografije Beketinci Bentež, naselja iz eneolitika, ranoga i kasnoga srednjega vijeka, autora Kornelije Minichreiter i Zorka Markovića. Jedan primjerak monografije namijenjen je Područnoj školi Beketinci. Ovim putem još jedanput zahvaljujemo  gospođi Korneliji Minichreiter na darovanim knjigama i zanimljivom predavanju. Ujedno zahvaljujemo i vlč. Froku Zefiqu koji je sudjelovao u organizaciji  predavanja.

Prema riječima gospođe Kornelije o istraživanju u Beketincima: “Najznačajnije je otkriće kasnosrednjovjekovnog naselja, jer je po prvi put u Slavoniji  otkriveno naselje u kojem je identificirano čak 35 kuća-mlin, kožarske radionice, kovačnice i kuće za stanovanje, što je najveći broj istraženih kuća u srednjovjekovnim naseljima u Slavoniji.  Iz položaja objekta može se iščitati planska namjena prostora i rasporeda  što je dokaz prvog urbanizma u ruralnim naseljima u vremenu 14. do 16. stoljeća na ovim prostorima.“

Gospođa Kornelija pozvala nas je da posjetimo izložbu Beketinci – Bentež –naselja iz eneolitika, ranoga i kasnoga srednjeg vijeka koja je postavljena do lipnja ove godine u Arheološkom muzeju u Osijeku.

Učenici su nakon predavanja bili puni dojmova, iznimno im se svidjelo te su odmah pohitali u knjižnicu pogledati i  prelistati monografiju.

Za kraj nekoliko učeničkih dojmova:

"Današnje predavanje je bilo dobro, zato što se govorilo o povijesti Beketinaca!"

Dora Sak

"Današnje predavanje bilo je vrlo zanimljivo. Svidjelo mi se to što se govorilo o povijesti Beketinaca i što smo dobili knjigu u kojoj možemo sve istražiti. Nikad ne bih rekla da je to bilo baš u mom selu..."

Nina Erdeg

"Današnje predavanje je bilo jako zanimljivo, jer nam je u školu došao svećenik Frok Zefiq i gospođa arheologinja. Pričali su nam o povijesnom iskapanju u blizini mjesta Beketinci u kojem žive moji prijatelji. Svi smo pažljivo slušali dok nam je gospođa pričala o tome što su sve pronašli na mjestu gdje je prije nekoliko godina izgrađena autocesta Slavonika."

Petra Tokić

objavio: Marina Gernhardt   datum: 25. 2. 2016.

« Travanj 2024 »