Dan BezVeze

26. svibnja 2023. godine naša škola je po prvi puta sudjelovala u projektu Dan BezVeze. Cilj Dana BezVeze je osvijestiti učenike o preopterećenosti tehnologijama na način da ih se kroz društvene igre, radionice  i sportske aktivnosti potiče na međusobnu komunikaciju i druženje bez primjene tehnologije.

Projekt je prvi put proveden u svibnju 2017. godine u OŠ Rapska, Zagreb. Tijekom godina projektu se priključivalo sve više škola iz cijele Hrvatske, a ove, 2023. godine, u projektu je sudjelovalo čak 136 škola među kojima je, po prvi puta, bila i naša škola.

Koordinator projekta za našu školu je bila učiteljica informatike Marina Gernhardt, a u projektu su sudjelovali učitelji predmetne i razredne nastave koji su za naše učenike pripremili 7 radionica:

Radionica "Vjeronaučne igre" (voditelj: vjeroučiteljica Ivana Bičvić)

Učenici su igrali igre: brzog razmišljanja i još bržeg pričanja '5 sekundi', dajući po tri točna odgovora prema zadanim karticama koje počinju s"'Nabroji 3…" unutar 5 sekundi;"; Put prema Milosrdnom Isusu" u kojoj su prema zadanim karticama pogađali naziv biblijske prispodobe, odgarali na pitalice kojima je u odgovoru rezultat bio broj. Npr. Koliko je bilo apostola?, otkrivali  zagonetne liturgijske predmete prema opisu ili slici, te dovršavali poznate biblijske izreke i citate.; igrali su igre pamćenja na temu biblijskih osoba Starog i Novog zavjeta, te igru Uno.

Radionica "Društvene igre" (voditelji: učiteljice matematike Božica Borbaš i Iva Mikić)

Učenici su se zabavili i družili uz društvene igre PictionaryPogodi tko, Jozo Bozo, Čovječe ne ljuti se, Čovječe glupiraj se, Zmije i ljestve, Potraga za sobovima..

Radionica "Alias" (voditelj: učitelj engleskog jezika Tomislav Vila)

Jedna od aktivnosti je bila i igra Alias. Učenici su se podijelili u parove ili skupine od troje, izvukli karticu s riječi na engleskom te u zadanom vremenu trebali opisati riječ koristeći se isključivo engleskim jezikom. Da bi smo se što više odmakli od tehnologije, za odbrojavanje vremena je korišten pješčani sat. Učenici su pokazali veliki interes i natjecateljski duh, podsjetili se riječi koje su naučili, a i naučili neke nove riječi.

Radionica "Država, grad, selo" (vodtelj: učiteljica njemačkog jezika Dragana Gagulić Turjak)

Učenici 5. i 7. razreda su na Danu BezVeze sudjelovali u igranju različitih društvenih igara na stranim jezicima, pa su tako igrali na hrvatskom, engleskom i njemačkom jeziku svima poznatu igru Država, grad, selo, ali i noviju društvenu igru Alias u kojoj je potrebno s riječima opisati zadani pojam pomoću njegovih sinonima i sličnih pojmova. Igra je natjecateljskog duha i igra se u parovima ili timovima.

Radionica crtanja loga Dana BezVeze (vodteljica: učiteljica hrvatskog jezika Snježana Zbiljski)

U fotogaleriji pogledajte kreativnost učenika pri izradi loga kako provesti dan bez internetske veze, bez elektroničkih pomagala. Ideje su zanimljive.

Radionica "Kvadratičaste igre" (voditelj: učiteljica informatike Marina Gernhardt)

Tijekom ove radionice učenici su imali priliku slagati različite vrste logičkih kocaka (magnetne kocke, Rubikove kocke, češalj-kocke, molekocku, soma-kocku), ali i Rubikove zmije, tangrame, pentomino te čak i odigrati poznatu igru Križić - kružić pomoću kocaka.

Sportske igre (voditelji: učiteljice Ivona Bojčić, Danijela Unger, Ljiljana Bihač, Darka Šteko i Dragica Hin)

Učenici razredne nastave, područne i matične škole, sportskim aktivnostima sudjelovali su u realizaciji projekta “Dan bez veze”. Sportske aktivnosti proveli su na školskom igralištu. Učenici su se natjecali u malom nogometu i graničaru. Provjeravali su svoju spretnost kroz štafetne igre. Svoje snage odmjerili su potezanjem užeta. Svi su se aktivno uključili u projekt, uživali u suncu i svježem zraku. Shvatili su da se i “bez veze” mogu dobro zabaviti sa svojim prijateljima.

Za više fotografija zavirite u našu fotogaleriju.

objavio: Marina Gernhardt   datum: 2. 6. 2023.