Digitalni straničnici pristigli iz Indije

Prošli tjedan putem elektroničke pošte primili smo straničnike iz škole partnera u Indiji. Završnica je to projekta razmjene digitalnih straničnika (Digital Bookmark Exchange Project) kojim smo ove školske godine sudjelovali u obilježavanju Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica.

Međunarodni mjesec školskih knjižnica obilježava se u listopadu diljem svijeta u školskim knjižnicama. U ovoj manifestaciji sudjelovali smo od 2010. g. pa sve do 2019. g. U tom razdoblju učenici naše škole su izrađivali straničnike u školskoj knjižnici, straničnike smo slali poštom, razmjenjivali ih sa školama partnerima i na taj način uključivali se u projekt razmjene straničnika (Bookmark Exchange Project)Bookmark Exchange Project i Digital Bookmark Exchange Project međunarodni su projekti razmjene straničnika koje organizira Međunarodna udruga školskih knjižničara (The International Association of School Librarianship -IASL) s ciljem povezivanja škola iz različitih dijelova svijeta i naglašavanjem važnosti čitanja.

Ove školske godine, nakon dvije godine stanke, prvi put uključili smo se u projekt razmjene digitalnih straničnika Digital Bookmark Exchange Project. U želji da povežemo interes učenika za digitalne sadržaje s čitanjem i školskom knjižnicom, u projekt se uključila učiteljica informatike s učenicima 7. i 8.razreda. Na nastavnim satima informatike učenici 8.razreda, četiri učenice 7.b razreda i jedna učenica 7.a razreda izradili su digitalne straničnike u programima Bojanje i Canva u skladu s ovogodišnjom temom Čitanje za svjetski mir i sklad (Reading for Global Peace and Harmony). U studenome smo elektroničkom poštom poslali naše straničnike školi partneru Kendriya Vidyalaya NO 2 FCI Gorakhpur. Ova srednja škola nalazi se u Gorakhpuru, Uttar Pradeshu i prema riječima njihove knjižničarke školu polazi oko 2000 učenika i jedna je od 1286 škola velike državne institucije u Indiji.

Zahvaljujemo našim partnerima iz Indije na straničnicima i lijepim ilustracijama, kao i porukama.

Isprintane straničnike iz Indije i straničnike naših učenika izložili smo na panoima u predvorju škole. Digitalne straničnike i fotografije možete pogledati ovdje.

Radujemo se sudjelovanju u ovom projektu i dogodine.

knjižničarka Gordana Bilić

objavio: Marina Gernhardt   datum: 16. 1. 2023.