Europski dan jezika

U našoj školi obilježili smo Europski dan jezika različitim aktivnostima na satima vjeronauka te hrvatskog, engleskog i njemačkog jezika. Više o aktivnostima pročitajte pod opširnije.

Europski dan jezika obilježava se svake godine 26. rujna. Na taj se dan slavi jezična raznolikost europskog kontinenta s više od 200 europskih jezika, 24 službena jezika EU-a, uključujući hrvatski, i tri pisma. Uz to, u Europi se govori oko 60 regionalnih i manjinskih jezika.

Na satima Njemačkog jezika učenici 7. razreda su ispunjavali anketu zašto vole učiti strani jezik i što njih motivira za učenje stranog jezika te su gledali kratki filmić o tome zašto druga djeca diljem Europe vole određeni jezik. Učenici su išli do panoa i s plakata su odabrali barem 5 riječi po izboru, lijepili ih u bilježnicu s naslovom Nimm dir, was du brauchst (Uzmi si što ti treba) te oblikovali rečenice što njima u sadašnjem trenutku treba (zagrljaj, prijatelj, znanje, pustolovina, san, hrabrost, razumijevanje, itd.).

Za učenike 7. i 8. razreda na satima Njemačkog jezika organizirane su različite postaje s izazovima poput: “Snimi sebe kako na 3 različita europska jezika govoriš ‘Bok’ i/ili ‘Volim te’ “ , “Predstavi se u videozapisu u kojem govoriš o sebi (kako se zoveš , koliko godina imaš, gdje živiš, koji su ti hobiji)”, “Napisi svoje 3 omiljene riječi na 3 različita europska jezika”, “Snimi se kako brojiš do 10 na 3 različita europska jezika”, “Fotografiraj nekog u razredu i opiši ga/ju na jednom europskom jeziku (Nj ili EJ)” i slične izazovi koje su uploadali pomoću digitalnih alata za učenje.

učiteljica njemačkog jezika Dragana Gagulić Turjak

Na satu Engleskog jezika učenici 6.razreda su sudjelovali izradom plakata s motivirajućim porukama.

učiteljica engleskog jezika Ivona Walker

Učenici 8. razreda u školu su došli odjeveni u majice s natpisima na engleskom jeziku te su smišljali moguće rečenice. Također su imali i nekoliko izazova u kojima su odabrali različite zadatke te osvijestili prisutnost i važnost jezika u svakodnevnom životu. Neki učenici su izgovarali najdužu riječ na svijetu, neki su pronalazili predmete u svom domu te zapisivali nazive na različitim jezicima, pronalazili najzabavnije memove pa čak i mijenjali postavke na mobitelima na druge jezike.

učiteljica engleskog jezika Emily Jukić

Uz razgovor o jezicima i njihovom značaju za komunikaciju, učenici  5.a  su pod satom Hrvatskog jezika izgovarali zadane riječi na stranim jezicima, a neke su i zapisali.

učiteljica hrvatskog jezika Snježana Zbiljski

Povodom obilježavanja Europskog dana jezika, započeli smo s provođenjem projekta Riječ tjedna - u kojem učenici biraju, istražuju u rječnicima i zapisuju njima najzanimljivije riječi - s učenicima petih i šestog razreda. Učenici 5.a, 5.b i 6. razreda u rječnicima su tražili značenje i podrijetlo riječi posuđenica koje čuju povremeno ili u svakodnevnom govoru. Ovu aktivnost provodili smo tijekom odmora u knjižnici i učionici 5.b razreda. Sve pronađene posuđenice tj. učeničke zapise izložili smo na panou u hodniku ispred knjižnice.

knjižničarka Gordana Bilić

Više fotografija provedenih aktivnosti potražite u fotogaleriji.

objavio: Marina Gernhardt   datum: 26. 9. 2022.