Čitamo mi, u obitelji svi 3.2.2012.

U petak  3.veljače započeli smo s projektom Čitamo mi, u obitelji svi

Projekt  Čitamo mi, u obitelji svi je pokrenula i organizirala Hrvatska mreža školskih knjižničara uz potporu Agencije za odgoj i obrazovanje, Hrvatskog čitateljskog društva i Hrvatske udruge školskih knjižničara. Poziv za sudjelovanje u projektu upućen je školskim knjižničarima na 23. Proljetnoj školi školskih knjižničara RH prošle godine u Osijeku.
  U projekt se uključilo oko 150 škola diljem Hrvatske. Cilj projekta je promicanje razvoja tehnike čitanja i kvalitetnog provođenja slobodnog vremena. Roditeljima se nastoji skrenuti pozornost na svladavanje tehnike čitanja kao preduvjeta za uspješno učenje i snalaženje u životu. Upravo roditelji imaju veliku ulogu u poticanju čitanja jer svojim primjerom upućuju djetetu poruku o važnosti i vrijednosti čitanja.

Projekt je namijenjen učenicima trećeg razreda i provodimo ga u 3.a razredu uz sudjelovanje učenika, roditelja, učiteljice i školske knjižničarke. Svaki petak jedan učenik odnosi ruksak s knjigama kući i tijekom pet dana zajedno s obitelji čita knjige. U bilježnicu dojmova upisuje svoje dojmove. Srijedom vraća ruksak u školu i govori o događajima prethodnih dana i svojem doživljaju čitanja u obitelji.
   U ruksaku se nalazi osam zanimljivih knjiga iz različitih područja odabranih prema kriteriju za svakoga iz obitelji ponešto (nelektirna knjiga hrvatskog književnika za djecu, nelektirna knjiga hrvatskog pjesnika za djecu, nelektirna knjiga hrvatskog književnika za roditelje, strip ili slikovnica hrvatskog autora za učenike koji slabije čitaju, popularno-znanstvena knjiga o prirodi, životinjama, medicini, znanosti i sl., priručnik za odgoj djece, priručnik za kvalitetno provođenje slobodnog vremena i popularno pisana knjiga o hrvatskoj povijesti (ili tradiciji) za djecu).
 Cilj projekta nije pročitati sve knjige iz ruksaka, nego omogućiti članovima obitelji da pročitaju nešto zajedno ili svatko za sebe, druže se i uživaju u zajedničkim trenutcima čitanja te razgovaraju o pročitanom.
   U petak 3.veljače naš putujući ruksak krenuo je na putovanje u obitelji. Prva ga je ponijela Rahela Bekavac.
  Sudionicima projekta želimo ugodno provedeno vrijeme i niz lijepih trenutaka u druženju s knjigama.

učiteljica Danijela Unger, učenici 3.a i
                       školska knjižničarka Gordana Bilić

objavio: Administrator   datum: 7. 2. 2012.