Osvrt na Mjesec hrvatske knjige

Već drugu godinu zaredom, Mjesec hrvatske knjige obilježili  smo na drukčiji način u odnosu na prethodne.

Učenici matične i područne škole sudjelovali su u virtualnom maratonu čitanja pod nazivom Minuta za čitanje koje je organiziralo Hrvatsko čitateljsko društvo 23.listopada. U školskoj knjižnici učenici 2.-8.razreda posudili su slikovnice, zbirke priča i romane hrvatskih autora. Videozapise čitanja snimili su u opuštenoj atmosferi svoga doma. Hvala svim učenicima koji su se odazvali ovoj akciji, učiteljima i roditeljima koji su sudjelovali u realizaciji. Videozapise učenika možete pogledati i poslušati na Youtube kanalu škole pa otkrijte koje su naslove za čitanje odabrali naši učenici.

U Mjesecu hrvatske knjige prvašići su uspjeli posjetiti školsku knjižnicu. Razgovarali smo o knjižnici, knjigama i čitanju. Učenici su poslušali priču Vera među knjigama koju su potom ilustrirali. Na satu razrednika učenici 7.razreda čitali su ulomke književnih djela hrvatskih autora kao preporuku za čitanje lektire po izboru ili čitanje u slobodno vrijeme. Prelaskom na online nastavu, Mjesec hrvatske knjige obilježili su učenici 5.-8.razreda na satu razrednika, u razrednim knjižnicama na platformi Edmodo. Budući da obilježavamo i Godinu čitanja, učenici su pogledali  videozapise u kojima poznate osobe iz javnog života govore o svom iskustvu čitanja. Učenici su izdvojili iskustvo čitanja koje im se najviše svidjelo i napisali zašto im se ono svidjelo. Potom su čitali ulomke književnih djela, Strašna kompjutorska igra književnice Melite Rundek i Igrač književnice Jasminke Tihi- Stepanić, te o njima podijelili svoja razmišljanja. Više fotografija potražite u fotogaleriji.

Premda je Mjesec hrvatske knjige iza nas, u razdoblju koje slijedi, nastavit ćemo s aktivnostima poticanja čitanja koliko nam prilike budu dozvoljavale.

Slijedimo moto nama dragih i poznatih javnih osoba - Ako želiš znati i želiš osjećati – čitaj!

knjižničarka Gordana Bilić

objavio: Marina Gernhardt   datum: 15. 11. 2021.