Projekt Straničnik

Već drugu godinu nastavljamo s projektom Straničnik.  Ove školske godine naša škola je ponovno sudjelovala u međunarodnom projektu Straničnik ( The Bookmark Project). Projekt organizira The International Association of School Librarianship – IASL  koja nastoji povezati škole iz različitih dijelova svijeta s ciljem obilježavanja Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica.

Prošle godine uspješno smo razmijenili straničnike sa školama u SAD-u i izradom naših straničnika nastojali im približiti našu etnografsku baštinu. Ove godine rad smo usmjerili ka ekološkoj temi, željeli smo upoznati druge kulture, razvijati svijest o potrebi zaštite šuma i sudjelovati u obilježavanju Međunarodne godine šuma. Učenici 5. razreda s učiteljicom prirode i knjižničarkom su u knjižnici tijekom rujna izradili plakat-slagalicu(sastavljen od straničnika). Poticaj za stvaranje je bio službeni plakat za obilježavanje Međunarodne godine šuma 2011. Nakon prikupljanja lišća i prepoznavanja vrsta drveća, promatranja strukture lišća pod mikroskopom i povećalom, učenici su crtali lišće. Rezultate našega rada možete vidjeti na fotografijama.

Prijavljujući se željeli smo razmijeniti straničnike sa školom u Škotskoj. Koordinatorica nas je povezala s Tobermory High School iz mjesta Tobermory s otoka Mull u Škotskoj. Tijekom listopada i studenoga kontaktirali smo školu mailom te poslali i primili straničnike.

Doznali smo o školi partneru u Škotskoj:

Otok Mull nalazi se uz zapadnu obalu Škotske. U Mullu živi oko 3000 stanovnika. Najbliži grad je Glasgow koji je udaljen tri sata putovanja trajektom i automobilom.

Škola Tobermory je mala. Ima oko 160 učenika u srednjoj školi ( dob 11- 18 godina) i 60 učenika u osnovnoj školi( dob 5 – 11 godina). Postoji nekoliko drugih osnovnih škola na otoku i neke od njih imaju po nekoliko učenika. Učenici vole sport - igraju  golf, ragbi i osobito prate auto utrke koje se održavaju na njihovu otoku. Također vole i glazbu - neki učenici uče svirati gajde, a drugi uče pjevati i svirati violinu. Sudjeluju u natjecanju tradicijske škotske glazbe koje se zove Mod.

Imaju malu knjižnicu koju koriste kako bi upotpunili školski rad. Vole čitati knjige različitog sadržaja npr. fantastiku, ali i priče iz života. Neki od njihovih omiljenih autora su Jacquelin Wilson, Antony Horowitz, Robert Muchamore and J.K. Rowling.

Projekt je proveden na zadovoljstvo svih sudionika. Pogledajte našu galeriju fotografija.

objavio: Administrator   datum: 3. 1. 2012.