Obilježen Dan sigurnijeg interneta

Od 8. do 12. veljače 2021. godine na satima informatike obilježen je Dan sigurnijeg interneta.

Udruženje Insafe/INHOPE uz potporu Europske Komisije svake veljače organizira Dan sigurnijeg interneta kojemu je cilj promicanje sigurnije i odgovornije upotrebe online tehnologije i mobilnih uređaja, posebice među djecom i mladima. Svake godine na drugi dan drugog tjedna drugog mjeseca tisuće ljudi diljem svijeta se udruže kako bi sudjelovali u događajima i aktivnostima kojima žele podići svijest o sigurnosnim problemima na internetu. Tema ovogodišnjeg Dana sigurnijeg interneta je „Zajedno za bolji Internet.“

Kao i svake godine, i ove godine smo na satima informatike obilježili Dan sigurnijeg interneta.

Naši najmlađi učenici, učenici 1.razreda, naučili su što su osobni podaci i kako ih štititi te su najvažnije nacrtali i zapisali:

Učenici 2.razreda su naučili osnovna pravila sigurnosti na internetu te osmislili 5 svojih pravila:

Učenicima 3.razreda predstavljene su neke opasnosti s kojima se mogu susresti prilikom korištenja interneta te su naučili kako i gdje u takvoj situaciji trebaju potražiti pomoć.

Četvrtaši su naučili kako oprezno koristiti internet. Pri tome su zapisali 5 najvažnijih pravila za oprezno korištenje interneta i izradili zanimljive crteže:

Učenici 5.razreda pogledali su zanimljive videozapise o sigurnosti i privatnosti na internetu, upoznali se s pojmom elektroničkog nasilja, a zatim su izrađivali digitalne crteže:

Šestaši su proučavali svoje i tuđe digitalne tragove, zapisali kakav digitalan trag žele ostaviti, a zatim su razgovarali o elektroničkom nasilju, rješavali upitnik „Jesi li internet nasilnik/nasilnica“ te u suradničku bilježnicu izrađivali plakate o elektroničkom nasilju:

Učenici 7.razreda su naučili da sigurnost na mrežnim stranicama obuhvaća sigurnost računala, tajnost osobnih podataka i lozinki te poštivanje autorskih prava. Naučeno su pokazali izrađujući kratke interaktivne materijale vezane uz sigurnost na internetu u alatu Sway.

Oni najstariji, naši osmaši, ponovili su pojam cyberbullyinga, pogledali zanimljive videozapise, a neki od njih su izrađivali i plakate:

ovdje možete pogledati 1.plakat

objavio: Marina Gernhardt   datum: 12. 2. 2021.