Školska knjižnica u doba COVID-a 19 - osvrt na proteklih mjesec dana u virtualnoj knjižnici OŠ Milka Cepelića

Suprotno danas uvriježenom stavu - Ono što nije javno objavljeno, nije se dogodilo, na Edmodo mreži za učenike OŠ Milka Cepelića, dogodile su se virtualne razredne čitaonice Knjižnica 5., 6., 7. i 8.razreda i od prošlog tjedna Knjižnica 3.i 4.-ih razreda.

Naša školska knjižnica se poput školskih učionica „preselila“ u virtualni svijet. Knjižnica je započela s virtualnim radom 19. ožujka najavom rada i svojevrsnim zabavno-poučnim čitateljskim izazovom Čitajmo i otkrivajmo nove svjetove! Zakoračimo zajedno u avanturu!

Hvala svim učenicima koji su u virtualnim čitaonicama školske knjižnice, uz sve svoje školske obveze, pratili, čitali, potvrđivali likeovima i povremeno slali svoje odgovore.

U ovih mjesec dana, svakodnevnim objavama u virtualnim čitaonicama  Knjižnice 5., 6., 7. i 8.razreda, učenicima sam ponudila raznovrsne sadržaje.

Popratili smo obljetnice i događanja tijekom ožujka i travnja te smo obilježili 20.III. Prvi dan proljeća i Međunarodni dan sreće, 21.III. Svjetski dan poezije, 27.III Svjetski dan kazališta, 28.III. Sat za planet Zemlju, 29.III. Svjetski dan plesa, 1.IV. Svjetski dan šale, 2.IV. Međunarodni dan dječje knjige, 15.IV. Svjetski dan umjetnosti(po prvi puta od ove godine), 16.IV. Svjetski dan glasa i 17.4.Bla bla bla dan.

Učenici su, uz ove obljetnice pomoću ponuđenih poveznica, mogli dodatno istraživati i nešto naučiti ili se zabaviti. Prvi dan proljeća kao uvod u Svjetski dan poezije bio je prilika za čitanje  poezije. Svjetski dan šale otvorio je neka pitanja iz sadržaja medijske pismenosti. Putem poveznica, a povodom Svjetskog dana kazališta, učenici su mogli pogledati kazališne predstave. Povodom Međunarodnog dana dječje knjige učenici su provjerili koliko poznaju Andersenove bajke i posjetili stranicu eLektire te pročitali nešto po osobnom izboru.

U rubrici Dogodilo se na današnji dan spomenuli smo znamenite osobe kao što su književnici William Shakespeare, Astrid Lindgren, Hans Christian Andersen, Zvonimir Milčec, likovni umjetnici Josip Vaništa, Vincent van Gogh, Menci Clement Crnčić, Pablo Picasso, Victor Vasarely, Leonardo da Vinci, Oton Iveković, skladatelji Vatroslav Lisinski, Joseph Haydn, Georg Fridrich Händel, glumci Marlon Brando i Charlie Chaplin te znamenite događaje otvorenje Eiffelovog tornja, izum prvog prijenosnog računala i potonuće Titanica. Ovi događaji, rođendani i obljetnice smrti znamenitih osoba bili su poticaj za istraživanje u online enciklopedijama, leksikonima i rječnicima( Hrvatskoj enciklopediji, Proleksis Enciklopediji, Filmskoj enciklopediji, Filmskom leksikonu, Pomorskom leksikonu i dr.) te brojnim drugim relevantnim izvorima na internetu. Sve nepoznate riječi, poput čvenka, gajtana, panoptikuma i brojnih drugih na koje su nailazili u tekstovima, učenici su trebali potražiti na Hrvatskom jezičnom portalu.

U Kreativnom knjižničnom kutku učenici su mogli pronaći ideje za izradu slike-fotomontaže, malog kazališta, helikoptera od papira, podmetača za čaše i straničnika. U tjednu pripreme za Uskrs, učenici su dobili i nekoliko ideja za izradu uskrsnih dekoracija i preporuku za čitanje prigodnih tekstova za Uskrs u časopisu Modra lasta.

Učenicima sam ponudila i uslugu Pitaj knjižničara, ali za sada sam dobila upite o dostupnoj lektiri.

U narednom razdoblju, planiram nadoknaditi propušteno učenicima 1.-4 razreda. Budući su učenici i roditelji bili u razdoblju velike prilagodbe na nove oblike rada, praćenje nastave putem televizije i komuniciranje s učiteljicama putem Vibera, učiteljicama sam proslijedila materijale za rad i zabavu te upute za pristup eLektiri. Učiteljice 3. i 4. razreda prešle su sa svojim razredima na mrežu Edmodo. Prošli tjedan otvorila sam zajedničku virtualnu čitaonicu Knjižnica 3. i 4.-ih razreda pa će učenici imati izravan pristup informacijama i materijalima.

U proteklih mjesec dana, rad u  virtualnoj knjižnici bio je usmjeren na upućivanje učenika na izvore informacija, ponudu sadržaja i zanimljivosti koji im mogu pomoći u učenju, stjecanju znanja iz opće kulture, ali i kvalitetnom provođenju slobodnog vremena u uvjetima karantene.

Ovih mjesec dana završili smo vikendom u glazbenom tonu, preporukom praćenja koncerta godine One World: Together at home“.

Nastavljamo dalje s radom i s nadom, u skori povratak u našu školu i školsku knjižnicu!

Gordana Bilić, stručna suradnica knjižničarka

objavio: Marina Gernhardt   datum: 20. 4. 2020.