2024-02-29 10:49:57 Znate li što se diljem svijeta radi svake prijestupne? Kad želimo reći da se nešto događa rijetko, kažemo “svake prijestupne”, aludirajući pritom na 29. veljače, dan na koji red dođe svake četiri godine, baš kao danas. Poseban dan zaslužuje i poseban tretman pa se tako diljem svijeta 29. veljače obilježava na različite načine. Ako želite saznati kako, zavirite pod opširnije. Žene preuzimaju inicijativu U Irskoj i Škotskoj danas je dan u kojem žene prose muškarce, a ovaj običaj seže daleko u prošlost, u 5. stoljeće, u doba svete Brigite i svetog Patrika koji je u to vrijeme bio biskup. Brigita mu se požalila da djevojke predugo čekaju da ih mladići zaprose, na što je biskup dopustio ženama da svake prijestupne godine uzmu stvar u svoje ruke i zaprose mladiće. Ako mladić odbije prosidbu, morao je obešteti ženu poklanjajući joj svilenu haljinu, krzno ili rukavice.
Novine koje izlaze svake prijestupne
Skupina prijatelja htjela je tiskati humoristične novine pa su osam stranica ispunili člancima i internim vicevima te odlučili stvar realizirati do kraja i novine poslati u tisak. Na njihovo iznenađenje, prodano je svih 30.000 primjeraka te ih se tražilo još. Odlučili su da neće tiskati više, već novine izdati ponovno za četiri godine. Tiraža im se u međuvremenu povećala kao i broj stranica pa ih danas ima 24. Ime nose po izmišljenom književnom liku, saperu Camemberu, vojniku budalašu s kraja 19. stoljeća koji je rođen na današnji dan. Naziv novina može se prevesti kao ‘Camemberov rođendan.
U Tajvanu postoji praznovjerje da prijestupna godina može donijeti nesreću starijim osobama. Kako bi se suprotstavili praznovjerju, udane kćeri vraćaju se kući i pripremaju svinjsku juhu, za koju se vjeruje da donosi sreću i dug život njihovim roditeljima. Ova se juha poslužuje tijekom cijelog mjeseca, a obvezno se jede 29. veljače.
Barem jedan od svojih 25 rođendana (ako jednog dana napune sto godina), “prijestupnici” bi trebali proslaviti u samoproglašenoj svjetskoj prijestolnici prijestupne godine, u teksaškom gradu Anthonyju na granicu Teksasa i New Mexica. Tamo se 29. veljače okupljaju slavljenici iz cijelog svijeta, a tulum traje tri dana. Ustvari riječ je o festivalu u čast svih onih koji su rođeni na današnji dan.
Najviše beba rođenih 29. veljače bilo je 1988., a najmanje prošle prijestupne, kada ih je rođeno 66. U ovih 40 godina, na 29. veljače rođeno je više dječaka, nego djevojčica, a 2003. na svijet su u tom danu stigla čak tri para blizanaca. Svima koji danas slave rođendan želimo ludi rođendanski tulum, možda nešto poput onog u Teksasu, a ostalima da današnji dan provedu malo šašavije od ostalih koji nam se nižu svake godine. |
Osnovna škola Milka Cepelića Vuka |