2021-01-15 10:06:00

Kako pripremiti dijete na početak (online) školske godine?

Redovno pranje ruku i nošenje maski samo su neke od sigurnosnih mjera uzrokovane epidemiološkom krizom. U razine zaštite ubraja se i siguran boravak na internetu, zbog čega se pred roditelje stavlja novi izazov – kako pripremiti djecu za početak (online) nastave?

Često kažemo da želimo da naša djeca opstanu i napreduju u digitalnom dobu te je, vjerojatno važnije nego ikada, pomoći im da uspješno prežive u digitalnoj džungli.

Sljedeći savjeti mogu vam pružiti ideje kako pripremiti dijete za školsku online godinu.

Prostor

Neka se dijete nalazi u prostoru u kojem neće biti ometano. Odgovarajuće osvjetljenje, udoban stolac i primjerena udaljenost između monitora i očiju neki su od čimbenika ugodne online atmosfere. Pobrinite se da vaše dijete s lakoćom upravlja tipkovnicom i mišem. Ukoliko ne zna kako koristiti računalo ili potrebne aplikacije, odvojite vrijeme i podučite ga! Ako vaše dijete ima hranu ili vodu u blizini, osigurajte da predmeti nisu blizu uređaja ili električnih utičnica.

Dobrobit djeteta

Osigurajte da vaše dijete može lako vidjeti monitor, ali podsjetite ih da je važno održavati udaljenost od monitora zbog zdravlja očiju. Podsjetite dijete da pripazi na položaj vrata jer neprekidno korištenje digitalnih uređaja može voditi do naprezanje vrata, bolova u leđima i ramenima te do glavobolja.

Računalo i tehnologija

Ažurirajte aplikacije računala te obavezno provjerite postavke privatnosti jer su se neke značajke tijekom ažuriranja možda prebacile na početne postavke. Obavezno instalirajte najnoviji antivirusni softver na uređaj. Razgovarajte s djetetom kako biste bili sigurni da razumije što je skočni prozor ili oglas (ovdje možete vidjeti videozapis prilagođen djeci o tome što učiniti u slučaju skočnih prozora.) Provjerite ispravnost opreme prije nastave – mikrofon, slušalice, kamera.

Struktura vremena

S djetetom osmislite raspored za mrežne i izvanmrežne aktivnosti, istovremeno naglašavajući važnost online i offline igre, povezivanja s prijateljima i obitelji putem interneta i pohađanje nastave te izvršavanje domaćih zadaća putem interneta. Podsjetite dijete na pauze i fizičko kretanje. Osmislite dogovor o izvršavanju obaveza te pripadajućim nagradama i kaznama.

Internetsko ponašanje

Redovito komunicirajte sa svojom djecom o korištenju online aplikacija, platformi i društvenim mrežama. Osvijestite važnost vlastite online sigurnosti i privatnosti. Porazgovarajte s djetetom o dijeljenju osobnih podataka na internetu te rizičnih posljedica do kojih može doći ukoliko se podijele važni osobni podatci. Razgovarajte s djetetom o skrivenim troškovima u “besplatnim aplikacijama”. Nemojte dijeliti svoju lokaciju i izbjegavajte označavanje lokacije djeteta.

Internetske aktivnosti

Što su djece duže u online svijetu, pojavit će se i veća mogućnost izlaganja riziku, poput kontakta s nepoznatim ljudima, online predatori… Oglasi za pornografiju, online kockanje i slične rizične online aktivnosti postale su dostupnije zbog čega je od velike važnosti osvijestiti negativne posljedice koje se mogu javiti. Predložite pozitivne online aktivnosti – npr. korištenje obrazovnih aplikacija.

Najbolji alati u arsenalu digitalnih roditelja za pomoć svojoj djeci da napreduju u digitalnom dobu (ali i u offline svijetu) jesu komunikacija, kritičko razmišljanje i povjerenje. Ne zaboravite na njih!


Osnovna škola Milka Cepelića Vuka