Dan učitelja

Dan učitelja 5. listopada 2018. godine u našoj su školi učitelji obilježili kreativnom radionicom koju su održali uz vodstvo gospodina Branka Trajkova.

Branko Trajkov (Zagreb, 9. listopada 1966.), također poznat po svom nadimku Trak, je hrvatski glazbenik i glazbeni producent. Najpoznatiji je kao bubnjar rock skupine Zabranjeno pušenje. Također, organizira kreativne i glazboterapijske bubnjarske radionice za djecu i odrasle.

Od 2000. godine gospodin Trajkov organizira kreativne i glazboterapijske bubnjarske radionice za djecu i odrasle. Osmislio je jedinstvenim bubnjarsku radionicu kako bi energijom glazbe i ritma pokušao na odgovarajući način pomoći u razumijevanju i rješavanju specifičnih situacija u kojima se često nalazimo. Stoga je cilj ovakvih radionica na spontan i prirodan način sudionicima pružiti uvid u ritam, glazbenu kreaciju i osobni zvučni doživljaj. Za vrijeme izvođenja radionica gradi se skladna i čvrsta zajednica temeljena na hijerarhiji zvuka i ritma, a ne tjelesnih, umnih ili društvenih predispozicija sudionika. Isto tako, putem glazbenih obrazaca cilj je i otvoriti i stimulirati nove kanale neverbalne komunikacije.

U 2000. godini sa svojim kolegama iz benda Zabranjeno pušenje sudjeluje u jednom društvenoodgovornom projektu gdje su organizirali glazbene radionice za djecu i mladež koji su bili žrtve mina. Radionice su organizirane dva puta u godini. Zimske radionice održane su u Kranjskoj Gori, a ljetne su održane u Rovinju. Godine 2005. održane su i glazbene radionice u sklopu projekta "Zemlja bez granica". U radionici pod nazivom "Vratimo glazbu i ritam na njihova vjekovna ognjišta" usmjeravao je polaznike u ponovnom pronalaženju svoga ritma i usklađivanje s vibracijama okoline.

U travnju 2013. godine, Ministarstvo kulture Republike Hrvatske odabralo je gospodina Trajkova kao prvog voditelja projekta za svoj pilot projekt "Ruksak (pun) kulture". On je kasnije održao više od 15 radionica kao dio ovog projekta Ministarstva. Radionice su održane u Novoj Gradišci, Križevcima, Kninu, Koprivnici, Metkoviću, Slavonskom Brodu i drugim gradovima. 2014. je godine imenovan za stalnog suradnika Zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije. Do početka 2018. godine održao je gotovo 25 glazboterapijskih radionica s liječenim ovisnicima u Slavonskom Brodu.

2015. godine izdavačka kuća Školska knjiga imenovala ga je stručnim suradnikom njihovog odjela za glazbeni odgoj. Tako je bubnjarske radionice održao i na mnogim stručnim skupovima profesora glazbene kulture i razredne nastave u mnogim gradovima, kao što su Kutina, Senj, Čakovec, Jastrebarsko, Beli Manastir i drugi.

U posljednjih 20 godina Trajkov je organizirao više od stotinu bubnjarskih radionica u gotovo svim većim hrvatskim gradovima i općinama. Imali smo zadovoljstvo i čast ugostiti gospodina Trajkova u našoj školi u Vuki. Radionica je bila izuzetno zanimljiva s puno aktivnosti koje naši učitelji mogu izvrsno integrirati u odgojno – obrazovni proces sa svojim učenicima.

Ovim putem želimo iskreno zahvaliti gospodinu Trajkovu na prihvaćanju poziva i održavanju radionice u našoj školi.

objavio: Marina Gernhardt   datum: 9. 10. 2018.

« Ožujak 2024 »